Terapie léčivými nástroji a hlasem

Nejdůležitější je poslouchat se navzájem. Mnoho lidí se naučí mluvit, ale nenaučí se poslouchat. Poslouchání druhých je nejdůležitější věcí v životě. A hudba nám říká, jak to dělat.“  – Claudio Abbado

Člověk odpradávna používá zvuky a hudbu jak k terapeutickým účelům, tak i pro účely duchovních obřadů. Když s námi rezonuje nějaká píseň, musíme si přiznat, že o nás něco vypovídá a zároveň má určitý vliv na naši duši. Hudba dokáže povznést, probudit ukryté emoce, dostat je na povrch. Umí uvolnit, harmonizovat, transformovat, rozšiřovat vědomí, vést nás určitým směrem. Různé duchovní písně se snaží nás pozvednout na vyšší úroveň. Hudba vede k tomu, přivést jedince zpátky – k jeho pravé podstatě.

Jak funguje hudba a práce s hlasem?

“Rozrezonujeme, možná i rozezpíváme každou buňku  našeho těla. Nečekají vás žádné poučky ani pravidla nebo hlasové či pěvecké techniky. Budeme si hrát!”

Hudba, hlas a jejich vibrace ovlivňují naše tělo i psychiku. Hlas reaguje na naše myšlenky, pocity, emoce. Hlas je propojený s tělem a dechem. Hlas o nás vypovídá, odráží se v něm naše vnitřní rozpoložení, nálady. Hlas stejně tak i hudba nám může pomoci k uvolnění a otevření se.