Proč nám sezení tak škodí

Poslední dobou se stále častěji setkávám s problémy pohybového aparátu, které bohužel postihují stále mladší ročníky. V čem spočívá hlavní problém dnešní doby? Lidskému tělu bylo již od počátku věků přirozené vykonávat poměrně velkou fyzickou aktivitu. V dnešní době trávíme 90% svého bdělého stavu sezením a to začíná mít destruktivní vliv na naše zdraví. Naše společnost musí naléhavě pochopit, že „pohyb je život.“ V minulosti lidé museli napřed vyvinout obrovské úsilí, než-li se mohli dosytosti najíst a zabezpečit si živobytí. Moderní člověk však dělá většinu činností vsedě. V extrémním případě se dnes odehrává veškerý náš pohyb mezi postelí, dopravním prostředkem, klávesnicí počítače a sezením u televize.

 

shutterstock_524080024

 

Zrychlený vývoj kolem nás v současné době přináší změny. V řádu desítek let nastává proměna, která v minulosti trvala staletí nebo tisíciletí a naše těla se v tomto rychlém tempu nestíhají adaptovat. Nejnovější studie ukázaly, že dlouhé sezení nám způsobuje řadu zdravotních obtíží. Přispívá k rozvoji všech nemocí svalů a kostí, zvyšuje bolesti zad a krční páteře. Konečně sezení přispívá k četným problémům, které nám znepříjemňují život: těžké nohy, zácpa, pocit chronické únavy, omezení činnosti všech orgánů, čímž dochází k cekovému zpomalení toku životní energie. Anglická moudrost praví: „Mámě dva lékaře. Svou pravou a levou nohu.“

Co tedy udělat pro to, abychom se cítili lépe? Pokud máte sedavé zaměstnání, je nutno upravit váš sed takovým způsobem, aby naše tělo minimálně zatěžoval. Lidská páteř má svoji přirozenou křivku – krční lordózu, hrudní kyfózu, bederní lordózu. Udržení přirozené křivky v páteři, tedy dvou esovité prohnutí, je hlavním požadavkem správného sedu. Tato poloha je pro naší bederní páteř nejméně zatěžující, tudíž tímto sedem preventivně působíme proti bolestem zad. Svaly kolem páteře jsou ve správné pozici a mají tak ideální podmínky pro svoji práci. Velice důležité je také nastavení výšky židle, pracovní plochy, monitoru či opora pro chodidla. Vhodné je také v pravidelných intervalech zařadit jakýkoliv pohyb, kterým probudíme naše tělo, projít se po místnosti, udělat pár jednoduchých cviků, které uleví naší páteři.

Vhodné je také každý den zařadit jakoukoliv pohybovou aktivitu, která nám pomůže přirozeně rozhýbat tělo a zlepšit také naší psychickou pohodu. Stačí zařadit 20 minutovou procházku na čerstvém vzduchu a jakmile uvidíte příjemné změny, tělo vás bude žádat o mnohem větší dávku pohybu. A tak by to mělo být. Každá pohybová aktivita by měla být konána s radostí a vědomou pozorností. Jen tak nám pohyb bude dokonalou terapií.

Pokud vás tato tématika zaujala a chcete se dozvědět vice informací ohledně zdravého sedu, či jak ulevit bolavým zádům, případně typy na jednoduché cviky pro vlastní praxi, ráda vás to naučím na svých seminářích, které se této problematice detailně věnují. Více k právě chystaným seminářům naleznete zde.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *